
Téma dizertační práce
Bude upřesněno později
Problém
Pod mikrobiální rezistencí si lze představit odolnost a adaptaci mikroorganismů vůči chemickému zásahu (antimikrobiální/biocidní přípravky, ATB), nebo zásahu fyzikálnímu (např. UV záření). Mikrobiální rezistence se výrazně uplatňuje v prostředí s výskytem biofilmů. Biofilm poskytuje mikroorganismům ochranu před vnějšími vlivy, a proto je soužití organismů v něm hlavním činitelem stále rozvíjející se rezistence. V oblasti vodního hospodářství energetického průmyslu (chladící vody), se mikrobiologické hodnocení kvality vody neprovádí, protože není legislativou vyžadováno. A právě tento fakt je zásadním problémem v udržení nejen kvality provozní vody, ale i povrchu materiálů ve styku s vodou. Přítomné mikroorganismy jsou velmi častým problémem technologických závad spojených s tvorbou biofilmů a s tím souvisí i výskyt stále odolnějších (rezistentních) mikroorganismů. Eliminace biofilmu ze systému je obtížná s ohledem na jeho charakter a přítomnost rezistentních mikroorganismů. Každý systém má specifický způsob ošetření, včetně používaných materiálů a principiálně určuje druhovou diverzitu populací biofilmu. Vhodný způsob ošetření, při znalosti druhové diverzity a skladby populací biofilmů, vede k eliminaci technologických závad. Proto je důležité a zásadní detailněji se problematice biofilmů věnovat.
Řešení
Dizertační práce bude soustředěna na problematiku rezistence mikroorganismů v oblasti technologie vody (tj. vodárenství, energetika) a s tím i spjatou mikrobiální odolností vůči používaným materiálům. Cílem bude v laboratorních podmínkách a provozních podmínkách sledovat rezistentní formy mikroorganismů, jejich adaptace a případně i proliferace ve vztahu ke zkoušeným látkám (na bázi klasických biocidních přípravků, fyzikálních a fyzikálně-chemických technologií). Dále bude práce soustředěna na studium biofilmů, jeho druhové zastoupení a identifikaci typicky zastoupených mikroorganismů, které vznik biofilmu v provozu evokují, a v neposlední řadě bude testována odolnost vybraných materiálů z hlediska potenciálního mikrobiálního růstu.
Další oblasti zájmu
- Popularizační činnost: DOD VŠCHT Praha (listopad 2018, leden 2019) a spolupráce v Chemickém kroužku VŠCHT Praha pro středoškoláky
Vzdělání
- 2018 - současnost: VŠCHT Praha, FTOP, Ústav Technologie Vody a Prostředí, doktorand
- 2016 – 2018: VŠCHT Praha, FTOP, Ústav technologie vody a prostředí, téma diplomové práce: „Monitoring a vyhodnocení provozu demineralizační linky napájecí vody pro kotel“
- 2013 – 2016: VŠCHT Praha, FTOP, téma bakalářské práce: „Fytotoxické účinky nanočástic stříbra“
- 2009 - 2013: Akademické gymnázium Štěpánská, Praha 1.
Podíl na výuce
- Cvičení v rámci předmětů Mikrobiologie v technologii vody a Hydrobiologie
- Laboratoř hydrobiologie a mikrobiologie
- Laboratoř analytiky vody
Publikace
Články:
- Čiháková, P., Říhová Ambrožová, J., Zuzáková, J., Baumruková, L. 2017: Nanočástice a jejich působení v akvatickém ekosystému. VODNÍ HOSPODÁŘSTVÍ, ročník 67, číslo 1, s. 5-11.
Přednášky:
- Čiháková P., Říhová Ambrožová J., Zuzáková J., Baumruková L., Hendrickx E., 2016: Ekotoxikologická studie působení nanočástic stříbra na organismy. Sbor. konf. Vodárenská biologie 2016, 3.-4.2. 2016, s. 145-150, ISBN 978-80-86832-90-6
- Baumruková L., Skala M., Říhová Ambrožová J., Kůs P.; Monitoring a vyhodnocení mikrobiologických ukazatelů v provozu demineralizační linky na elektrárně Ledvice, Bulletin ENERGOCHEMIE 2018; Třebíč, Česká republika 18. - 19. dubna 2018, ISBN: 978-80-906841-1-9
- Baumruková, L., Skala, M., Říhová Ambrožová, J., Kůs, P., Seydl, R., 2019: Monitoring mikrobiologického oživení v provozu demineralizační linky na elektrárně Ledvice. Sbor. konf. Vodárenská biologie 2019, Praha 6.- 7. únor 2019, s. 46 -56, ISBN 978-80-88238-12-6.