- IWA Conference on the Design, Operation, and Economics of Large Wastewater Treatment Plants (8.12.9.2024, Budapešť)
idvazba: 2663
šablona: stranka_novinky
čas: 24.9.2023 18:21:18
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
idvazba: 2663
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'tvp.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/home'
iduzel: 2263
path: 8548/4168/1410/1947/2263
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW


Přihlaste se na Studentskou vědeckou konferenci do kategorie Cena Julie Hamáčkové. Uzávěrka přihlášek je 26.11.2023.
Emailem na cjh@vscht.cz nebo na webových stránkách.

Zveme Vás na seminář s názvem "Israel Water Day", který se bude konat 31. října 2023 v Top Hotelu Praha. Tato akce by měla naší odborné veřejnosti prezentovat současnou úroveň čištění odpadních vod a jejich opětovné využívání v Israeli a úkoly, které tamější odborníci v současné době řeší.
Evropské vodní hospodářství stojí před jedním z největších úkolů ve své historii, a to zajistit zásobování vodou obyvatelstva, průmyslu i zemědělství v podmínkách, které dosud nebyly pro tento účel tak nepříznivé jako nyní. Bez ohledu na příčinu změny bude úkolem vodohospodářů zajistit plynulost a bezpečnost dodávek vody s požadovanou kvalitou. To bude vyžadovat řadu změn a nových přístupů jak v oblasti právních předpisů, technologií i způsobu hospodaření se zdroji, neboť reakce na změněné podmínky nesmí ohrozit zdroje vody pro budoucí generace. Jednou ze zemí, která má v této oblasti asi největší teoretické znalosti i praktické zkušenosti je stát Izrael. Seminář má tedy za úkol ukázat na rozsah problému v Evropské unii a na možnosti využít poznatky prezentované na semináři špičkovými odborníky na danou problematiku ze státu Izrael. Seminář je tak určen nejen pro české vodohospodáře ze státní správy a samosprávy, z firem vodovodů a kanalizací, ale i z řad odborníků z oblasti výzkumu, vývoje a vzdělávání včetně studentů příslušných specializací. Problematika zásobování vodou v nových podmínkách může být zajímavá i pro zainteresovanou veřejnost.

Obsahuje Vaše závěrečná práce genderovou dimenzi? A sepsali jste ji v období září 2022 až září 2023?
Přihlaste ji do soutěže o Cenu Julie Hamáčkove. Uzávěrka přihlášek je 22.10.2023.
Emailem na cjh@vscht.cz nebo na webových stránkách.

"Veolia Summer school byl skvělý zážitek, kterých bych doporučila určitě každému studentovi, který má zájem prohlubovat svoje vědomosti a dovednosti. Seznámila jsem se během toho týdne se šikovnými studenty, se kterými jsme i po projektu v kontaktu.
Veolia Summer School se koná každoročně na začátku prázdnin. Letos se jí zúčastnilo 60 studentů z 26 zemí a 59 univerzit. A dále pak 25 řečníků a 13 odborníků z Veolie. Během 5ti dnů se studenti setkali s odborníky v oboru, diskutovali s kolegy-studenty z celého světa, prohlubovali své znalosti a řešili různé case studies, aby lépe porozuměli ekologické transformaci a jejím výzvám.
Podívej se na následující video a příští rok se přihlas i Ty!

Exkurze na Velký Bolevecký rybník
a jeho systém doplňování vody
19. června 2023 zorganizoval prof. Wanner pro svou skupinu a další zájemce z Ústavu technologie vody a prostředí exkurzi na velmi zajímavý vodohospodářský projekt doplňování vody do Velkého Boleveckého rybníka, který je oblíbeným místem plzeňských vodomilů.
V posledních letech se rybník potýkal s neustále klesající hladinou. Důvodem je zásobování rybníka pramenem podzemní vody, jejímž hlavním zdrojem byla srážková voda. S postupným odkanalizováním území kolem rybníka i změnou charakteru srážek již tento zdroj nestačil pokrýt ztráty vody z hladiny odparem. Od roku 2017, kdy byla hladina naposledy na „normálu“, poklesla do léta 2022 o 1,33 metrů. Pokles hladiny při srpnovém minimu v r. 2022 představoval úbytek vody v objemu 515 243 kubických metrů. Spolu s podzemní vodou chybí podle odhadů v rybníce již asi 700 000 kubických metrů vody. Tato čísla jsou v souladu s výsledky matematického modelu rybníka, který predikuje možný úbytek vody až 200 000 m3/rok. Hladinu lze sledovat i online na webu bolevak.plzen.eu
O způsobu doplnění vody do rybníka rozhodli zastupitelé města Plzně ze tří variant: čerpání vody z vrtů, čerpání odtoku z čistírny odpadních vod nebo dočerpávání upravené vody z Berounky. Nakonec bylo zvoleno řešení dočerpávání upravené vody z Berounky, i když je velmi kapacitně omezené. Navíc z Berounky neustále hrozí zavlečení spór račího moru do rybníka. Toto nebezpečí naopak nehrozilo u odtoku z ČOV, který by navíc při průměrném denním množství (Q24 = 65 000 m3. d-1) umožňoval do rybníka čerpat řádově vyšší množství vody než dnes, a to bez ohledu na stav vody v řece. Proti použití odtoku z ČOV však byla namítána vyšší koncentrace fosforu oproti říční vodě kvůli eutrofizaci rybníka i vyšší koncentrace některých léčiv a hormonů.
Podle rozhodnutí zastupitelů tak byla ještě v roce 2022 vybudována v areálu ČOV Plzeň úpravna říční vody s technologií firmy Envi-Pur s.r.o. Tato technologická jednotka odebírá vodu z řeky vlastním odběrovým objektem a samotná úprava začíná dvojicí automatických filtrů s velikostí ok 2 mm a 0,3 mm. Poté je nadávkován hlinitý koagulant a směs prochází tlakovým koagulátorem. Následuje průchod membránovým modulem s keramickými membránami s porozitou 0,1 µm, který je vybaven vlastním zařízením pro chemickou regeneraci membrán. Permeát je pak jímán v akumulační nádrži, odkud je přes UV dezinfekční jednotku čerpán do rybníka. Přivedená upravená voda vtéká do rybníka přes vtokový objekt, jehož dno bude ještě vyloženo kusy vápence k úpravě KNK4,5 vody z Berounky, která byla snížena během úpravy koagulací.
Maximální kapacita jednotky je 20 l.s-1, přičemž podle současných podmínek Povodí Vltavy s.p. v povolení k odběru může odběr probíhat jen 10 měsíců v roce při zachování průtoku 4,46 m3/s v Berounce. S ohledem na technologii úpravny není také možné vodu z Berounky čerpat při vyšší turbiditě.
Skupinu návštěvníků z VŠCHT provázeli Ing. Martin Gregar (třetí zprava), vedoucí oddělení vodního hospodářství a rybářství, Úsek lesů zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně p.o. a Ing. Petra Vraná, Vodárna Plzeň, a.s. (pátá zprava). Na fotografii chybí ještě další průvodce RNDr. Jindřich Duras, Ph.D. z Povodí Vltavy s.p.
Exkurzi účastníci z VŠCHT zakončili diskuzí v tradičním plzeňském podniku – v Hospodě Na Spilce v areálu Pivovaru Prazdroj a.s.

Náš doktorand Dominik Andreides získal 1. místo ve vědeckých cenách udělovaných Francouzským velvyslanectvím v České republice v kategorii „Make Our Planet Great Again Prize for Environment and Climate Research 2023“. V posledních čtyřech ročnících se jedná o třetí ocenění MOPGA pro Ústav technologie vody a prostředí. V minulosti byla cena udělena Vojtěchu Koubovi nebo Markétě Andreides.
Každoročně se do soutěže hlásí desítky kandidátů z celé ČR, kteří jsou nejprve vybráni svými institucemi a následně předstupují před porotu složenou z českých a francouzských odborníků s obhajobou své práce.
Tři nejlepší uchazeči dostanou finanční odměnu v podobě šeku věnovaného příslušnou sponzorskou společností. První dva výherci navíc od Francouzského velvyslanectví v České republice obdrží stipendium na měsíční stáž ve francouzské laboratoři dle vlastního výběru.
Dominik pracuje pod vedením prof. Ing. Jany Zábranské, CSc. na tématu "Biologická konverze CO a H2 na CH4 v anaerobní fermentaci".
Foto © Eva Kořínková

U příležitosti promocí, které se uskutečnily 28. června 2023 v Betlémské kapli, rozšířilo řady držitelů prestižního ocenění medaile Emila Votočka šest členů akademické obce VŠCHT Praha. Medaili jim osobně předal rektor univerzity, profesor Pavel Matějka. Mezi oceněnými byla i naše kolegyně, docentka Nina Strnadová. Gratulujeme!!
Medaili Emila Votočka uděluje rektor VŠCHT Praha vynikajícím osobnostem, které se svou odbornou nebo veřejnou činností zasloužily o rozvoj chemie a dalších oborů vyučovaných na VŠCHT Praha nebo o rozvoj spolupráce s VŠCHT Praha v oblasti vzdělávání, výzkumu a vývoje.

26. 6. 2023 nastal v některých členských zemích EU „Den D“, kdy v těchto státech začalo platit NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) 2020/741 ze dne 25. května 2020 o minimálních požadavcích na opětovné využívání vody.
Evropská asociace pro vodu EWA proto uspořádala k této příležitosti specializovaný online seminář, který se, patrně i s ohledem na správné načasování, setkal s mimořádným ohlasem.
EWA uvolnila záznam průběhu celého semináře, kde se z jednotlivých přednášek dozvíte mj. které země použily možnost využívání nařízení ve svém právním systému odmítnout případně nějak omezit a proč. Záznam obsahuje i průběh celé diskuze, ze které upozorňuji na příspěvek paní Valentiny Bastino, úřednice v oblasti vodní politiky DG Environment Evropské komise, která vyjádřila naději, že i ty státy, které k datu 26. 6. 2023 používání nařízení nepřijaly, se k němu připojí v průběhu času, až se získá více zkušeností s jeho aplikací a tyto státy pochopí význam recyklace odpadních vod, a to i s pohledem na stále rostoucí vodní stress v Evropě.
27. 6. 2023 publikoval DG Environment Evropské komise připomínku faktu, že začalo být používáno zmíněné nařízení:
Water reuse: New EU rules to improve access to safe irrigation

Dominik Andreides byl zařazen do celoškolského Grantu Emila Votočka 2023. “Votočkovo stipendium“ každoročně obdrží 20 nejlepších studentů VŠCHT Praha. Výběr byl učiněn na základě výročního hodnocení odborné činnosti studentů doktorského prezenčního studia a Dominik jen v roce 2022 publikoval tři články v impaktovaných časopisech.
Oceněnou práci i další informace najdete na jeho profilu.

Kongresová Praha opět ocenila významné české vědce, profesory, lékaře a další špičkové odborníky za jejich přínos kongresovému průmyslu v české metropoli. Zástupci organizace Prague Convention Bureau, zastřešující pražský kongresový průmysl, hlavního města Prahy a Ministerstva pro místní rozvoj letos v rámci 12. ročníku Ambassador Awards Evening předali ceny vítězům v celkem šesti kategoriích. Slavnostní udílení proběhlo 25. dubna 2023 v Rezidenci primátora hlavního města Prahy.
Mezi oceněnými byl i náš pan profesor Wanner, který získal cenu za dlouhodobý přínos kongresovému průmyslu.
Profesor Wanner vyučuje a vede práce na VŠCHT v bakalářském i magisterském studiu. Je dlouhodobým členem České asociace pro vodu, jejímž předsedou se stal v roce 1992. Působil též jako viceprezident a prezident Evropské asociace pro vodu, ve které je doposud členem řídící rady. Za svou kariéru spolupracoval na několika významných evropských projektech, dlouhodobě se zasazoval o konání odborných akcí v České republice, kterou též velice aktivně propagoval. Získal řadu ocenění, mezi kterými lze vyzdvihnout ocenění IWA Distinguished Fellow, jehož držitelem je pouhých 30 osob.
“Pořádání kongresů v Praze pro mě bylo vždy nesmírně zajímavou záležitostí. Jednak je Praha krásným městem, které láká mnoho lidí, ale zároveň, v mém oboru, má česká metropole několik historických prvenství jako například jednu z prvních čistíren odpadních vod na Evropském kontinentu. Současně má ale i další čistírny, z toho tu nejnovější z roku 2018, která je pravděpodobně nejmodernějším zařízením v Evropě,” říká profesor Wanner a dodává: “Během pořádání různých odborných akcí v Praze jsme měli možnost prezentovat jak výzkum na naší vysoké škole, tak práci kolegů z Asociace pro vodu ČR. Bylo zajímavé pozorovat, jak se do organizace zapojují i mladší kolegové a postupně přebírají inciativu v pořádání těchto kongresů a konferencí.”

Dne 18. 4. 2023 studenti našeho Ústavu technologie vody a prostředí absolvovali v rámci předmětu Laboratoř hydrobiologie a mikrobiologie celodenní exkurzi. Tentokrát se jednalo o objekt ČOV Klatovy, Vodojem Hůrka s elektrolýzou, vodárenskou nádrž Nýrsko a ÚV Milence. Provázela nás technoložka paní Dr. Helena Sochorová z Vodohospodářského podniku a.s.

Dne 6. 4. 2023 navštívil naši školu ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Na schůzce byli přítomní i tři profesoři z našeho ústavu (prof. Jeníček, prof. Bartáček a prof. Wanner). S panem ministrem se mimo jiné bavili i o výzkumu v oblasti antibiotické rezistence nebo využívání vyčištěných odpadních vod.
Právě rozhodnutí Ministerstva zemědělství jako gestora nepřijmout do českého právního systému nařízení EU č. 2020/741 o minimálních požadavcích na opětovné využívání vody bylo impulsem pro pozvání pana ministra naším panem rektorem. Tato návštěva tak umožnila tlumočit panu ministrovi názor odborné veřejnosti, aby ministerstvo ještě jednou zvážilo dopady takového odmítnutí a pokusilo se najít způsob, jak toto nařízení používat aspoň pro některé oblasti recyklace vod.

Dne 14. února 2023 se na náš ústav obrátila tajemnice pro hospodářské a obchodní záležitosti Velvyslanectví České republiky v Baku Klára Zeldová s tím, že připravuje cestu ázerbajdžánských vodohospodářů do ČR a v rámci této cesty by chtěla zorganizovat i setkání s odborníky ústavu. Cesta do Prahy se měla uskutečnit v rámci doprovodného programu 5. zasedání Smíšené komise pro hospodářskou, vědecko-technickou a kulturní spolupráci na přelomu února a března 2023.
Delegace byla složena ze zástupců Ministerstva ekologie Ázerbájdžánu, státní společnosti AzerSu (spravuje vodovody a kanalizace v zemi) a Otevřené akciové společnosti Ázerbájdžánská meliorační a vodní farma (spravuje veškeré zavlažovací systémy). Experti této delegace projevili zájem především o tyto body:
- přeshraniční spolupráce ČR v oblasti vody
- vodní strategie ČR
- čištění a opětovné využívání odpadních vod
- zkušenosti ČR se zavlažováním a celkově, jak se chováme k vodě.
Zájem o tato témata byl motivován hlavně tím, že Ázerbájdžán má aktuálně velké problémy s nedostatkem vody a na danou sféru cílí mnoho projektů i velký zájem ze strany vlády, která si aktuální bezvýchodnost situace uvědomuje.
Po konzultacích Kláry Zeldové s prof. Bartáčkem a prof. Wannerem za ústav a dr. Srbem za CzWA postupně vykrystalizoval program setkání (viz níže), které se uskutečnilo 1. března 2023 v zasedací síni děkanátu FTOP. 23. 3. 2023 jsme obdrželi na ústav další dopis paní tajemnice Zeldové s poděkováním ázerbajdžánské strany, která si přeje v navázaných kontaktech pokračovat i do budoucna.
13.00 – 13.15 | Michaela Rumlová, Pavel Jeníček a Jan Bartáček | Přivítání na VŠCHT, FTOP a představení Ústavu technologie vody a prostředí |
13.15 – 13.40 | Ázerbájdžánská strana | Představení partnerů |
13.40 – 13.50 | Klára Zeldová | Představení aktivit ČR v Ázerbajdžánu |
13.50 – 14.00 | Martin Srb | Prezentace aktivit CzWA |
14.00 – 14.15 | Jiří Wanner | Vodní hospodářství a recyklace odpadních vod v ČR – Projekt Wider Uptake |
14.15 – 14.30 | Jan Bartáček | Recyklace šedých vod a decentralizovaná řešení nakládání s vodou v ČR |
14.30 – 15.30 | moderuje Jan Bartáček | Diskuse o možnostech spolupráce |

Dne 27. 2. 2023 proběhla na ústavu úspěšná obhajoba doktorské disertační práce Ing. Soni Čepko (Fajnorové) s názvem Assessment of advanced water treatment and water reuse systems with respect to removal of antibiotic microbial resistance (Hodnocení pokročilých procesů čištění vod a opětovného využívání vod vzhledem k redukci mikrobiální rezistence na antibiotika)
Školitelem Ing. Čepko byl prof. Ing. Jiří Wanner, DrSc. Experimentální část práce byla realizována v laboratořích Technické university Mnichov, sekce stavebního a environmentálního inženýrství, katedra inženýrství městských vodních systémů. Proto se obhajoby zúčastnil i vedoucí tohoto pracoviště profesor Jörg Drewes. Obhajoba probíhala v anglickém jazyce před komisí, které předsedal prof. Ing. Jan Bartáček, Ph.D. Oponenty práce byli:
doc. Ing. Lucia Bírošová, Ph.D. (vedoucí oddělení Výživy a hodnotenia kvality potravín, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave)
a
Ing. Vojtěch Kouba, Ph.D. z našeho Ústavu

Dne 7. 12. 2022 proběhl na VŠCHT Praha již osmý ročník soutěže studentských prací o Cenu Julie Hamáčkové. Dva z pěti soutěžících byli studenti našeho ústavu.
V kategorii Studentské práce typu SVK získala zlato
Bc. Martina Nová
s prací Bioplasty: Co to je, a vnímají je muži a ženy odlišně?
Cena v kategorii Studentské závěrečné práce byla udělena
Bc. Martinu Převrátilovi
za jeho bakalářskou práci Odstraňování farmak z vody sorpcí na zeolitech
Komise ocenila vysokou úroveň všech soutěžních prací.
Oběma soutěžícím blahopřejeme a děkujeme za vynikající reprezentaci!

Prof. Ing. Jan Bartáček, Ph.D. magisterské i doktorské studium absolvoval na Ústavu technologie vody a prostředí VŠCHT Praha a také na stejném ústavu byl jmenován docentem i profesorem. Působil v post-doktorských pozicích na Wageningen University (2006 – 2008) a UNESCO-IHE Institute for Water Education (2008 – 2010) v Nizozemsku. Od března 2022 je i vedoucím tohoto ústavu. Dlouhodobě se zabývá recyklací zdrojů z odpaní vody, především recyklací energie ve formě bioplynu, recyklací šedých vod nebo produkcí vysoce specifických organických látek využitelných v medicíně. V poslední době se se svým týmem věnuje problematice digitalizace vodárenské infrastruktury a využití informací obsažených v odpadní vodě pro epidemiologické účely. Jeho skupina je českým lídrem ve sledování vývoje epidemií (např. covid-19) a šíření antibioticky rezistentních bakterií na základě analýz odpadních vod. Ve všech těchto oblastech publikoval řadu vědeckých článků vzniklých i díky jeho rozsáhlé spolupráci se špičkovými institucemi na národní i mezinárodní úrovni. Jeho koníčkem je hra na klasickou a bluesovou kytaru a sportovní lezení.

Třicet let CzWA
Dne 30. listopadu 2022 se konala v Brně oslava 30. výročí založení Asociace pro vodu ČR z.s. (CzWA). Dopoledne se konalo společné zasedání výboru CzWA se zástupci jednotlivých odborných skupin. Na programu byly mj. i tyto body:
- Další vývoj konceptu IDEOCONu a rozpracování Vodního manifestu CzWA (https://www.czwa.cz/storage/2117-manifest-a4-r04.pdf)
- Spolupráce odborných skupin při přípravě 15. bienální konference CzWA (https://www.bienalkaczwa.cz/)
- Stav připomínkování novely Urban WasteWater Treatment Directive
- Manuál pro přípravu akcí odborných skupin a další povinnosti OS vyplývající ze stanov a organizačního řádu
Po obědě byla zajištěna prohlídka národní kulturní památky vily Stiassni v Brně. Akce byla zakončená slavnostním zasedáním členů CzWA v Kongresovém sále Sdružení moravských pracovišť AV ČR. Na tomto zasedání zazněly dvě přednášky:
- prof. Ing. Jiří Wanner, DrSc. „Historie Asociace“
- Ing. Martin Srb, Ph.D. „Vize a budoucnost Asociace“
Slavnostní zasedání CzWA bylo zakončeno předáváním pamětních medailí těm, kteří se nějak zasloužili o rozvoj oboru i CzWA a kteří nebyli oceněni pamětními medailemi již při 20. výročí v r. 2012. Z našeho ústavu obdrželi posmrtně medaili prof. RNDr. Alena Sládečková, CSc. a prof. Ing. Michal Dohányos, CSc. Pamětní medaili obdrželi i členové ústavu, kteří organizovali jednu z nejúspěšnějších konferencí IWA v ČR v roce 2015, a sice 12th IWA Specialised Conference on Design, Operation and Economics of Large Wastewater Treatment Plants. Medaili převzal prof. Wanner za tento tým VŠCHT (bez titulů):
- Iveta Růžičková
- Lucie Chovancová
- Iva Johanidesová
- Vojtěch Pospíšil
- Jiří Wanner
Na přípravě konference se tehdy ještě podíleli:
- Pavel Kavka, Ondeo
- Miroslav Kos, Sweco Hydroprojekt
- Jiří Paul, Energie AG Bohemia
- Bohdan Soukup, Veolia
- Martin Srb, Veolia
Prof. Wanner dále převzal pamětní medaili za oceněnou evropskou asociaci EWA zatímco medaili pro mezinárodní asociaci IWA převzal dr. Martin Srb. Přednáška prof. Wannera o historii CzWA je přiložena.