idvazba: 2663
šablona: stranka_novinky
čas: 23.5.2022 22:34:30
verze: 5054
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Obnovit | RAW

Článek byl opublikován v časopise SOVAK.
Profesor Grau se narodil 4. 4. 1932 v Hořicích v Podkrkonoší, kde je také od r. 2017 čestným občanem. Po absolvování VŠCHT Praha pracoval v letech 1956-60 jako vývojový inženýr CHEPOS Praha a v letech 1960-66 působil na tehdejším Ministerstvu lesního a vodního hospodářství. V roce 1967 se vrátil na VŠCHT Praha, kde působil jako výzkumný pracovník na katedře technologie vody do roku 1972, kdy byl jmenován docentem pro obor technologie vody. Po obhájení vědecké hodnosti DrSc. v roce 1978 byl o rok později jmenován profesorem pro obor technologie vody a v této pozici působil až do svého penzionování. V roce 1974 převzal po svém předchůdci profesoru Maděrovi i vedení katedry technologie vody a prostředí, jak se v té době toto pracoviště nazývalo.
Obr. 1 Profesor Grau a voda
Odborně se profesor Grau zabýval zejména substrátovou kinetikou, populační dynamikou směsných kultur a separací suspenzí. Je autorem a spoluautorem 26 patentů a užitných vzorů, množství odborných článků a spolu s W. Wesley Eckenfelderem jr. editoval i monografii Activated Sludge Process Design and Control: Theory and Practice. Jeho odborná a pedagogická činnost (včetně hostování na předních světových universitách, např. University of California, Berkeley, University of Adelaide, Austrálie) byla ohodnocena řadou významných ocenění, např. výroční cenou The Association of Environmental Engineering and Science Professors USA a Kanady v r. 1989 („Distinguished Lecturer“) i cenami několika významných universit. Je rovněž držitelem zlaté medaile Australian Water and Wastewater Association (1993). Byl zvolen členem The International Water Academy, Oslo. V nadaci Stockholm Water Foundation, která uděluje tzv. Stockholmskou vodní cenu, kterou předává na Stockholmské radnici švédský král, působil mj. i jako předseda výboru pro výběr oceněných. Za dlouholetou činnost ve Stockholm Water Foundation obdržel čestnou cenu města Stockholmu.
Obr. 2 Prezident IAWQ zahajuje bienální konferenci ve Washingtonu, DC, 1992.
Mimořádná byla jeho činnost v mezinárodních odborných společnostech, např. v International Union on Pure and Applied Chemistry (IUPAC) nebo International Association on Clean Technology (IACT). Se jménem profesora Graua je ovšem spojeno zejména jeho působení v International Association on Water Quality IAWQ (od roku 2000 International Water Association IWA). V letech 1975-1998 zastupoval Československo a poté Českou republiku jako člen Governing Board (dnes Governing Assembly). V letech 1980-85 předsedal ad hoc skupině připravující jednotnou notaci pro popis biologických čistírenských procesů a v letech 1988-90 předsedal skupině specialistů pro populační dynamiku aktivovaného kalu, kterou jsme spolu v r. 1988 založili z VŠCHT Praha. V rámci IAWQ působil dále jako člen výkonného výboru asociace 1984-88, vice-prezidentem IAWQ byl v letech 1988-1990 a prezidentem v letech 1990-94. Ve vedení IAWQ působil i další čtyři roky jako tzv. Immediate Past President.
I po skončení akademické kariéry, během které vychoval řadu výborných a uznávaných technologů, působil profesor Grau i nadále jako poradce, konzultant a člen expertních týmů. Jako expert pracoval i pro mezinárodní organizace, např. WHO, UNIDO, OECD, World Bank, EC. Byl také osobním poradcem švédského krále Karla XVI Gustava. Přibližně deset let působil jako pozvaný nezávislý konzultant na projektech a řízení provozu velkých čistíren odpadních vod v jižní Americe pro města Sao Paulo, Rio de Janeiro, Buenos Aires nebo Santiago de Chile. Velmi přínosná byla i jeho spolupráce s italskými universitami, díky které bylo dosaženo vynikajících výsledků při asanaci Benátské laguny. Jeho konzultační služby využívaly však i české firmy či města jako např. Severočeské vodovody a kanalizace, Hydrotech s.r.o., ENVI-PUR s.r.o., ARKO TECHNOLOGY a.s., Sweco Hydroprojekt a.s. a celá řada dalších. V konzultační a poradenské činnosti pokračuje i v současnosti jako jednatel společnosti AquaNova International s.r.o., Praha.
Obr. 3 Profesor Grau se švédským králem
Obr. 4 Spolupráce s Itálií
Obr. 5 Předseda poroty pro udílení Ceny J. S. Čecha
Málokdo z jeho bývalých kolegů či žáků ví, že profesor Grau je dlouholetým příznivcem automobilového sportu i aktivním účastníkem řady automobilových rallye. Mnoho let působil jako technický expert Subaru Czech Rallye Teamu a přispěl tak k řadě prestižních výsledků tohoto týmu.
Prof. Jiří Wanner
VŠCHT Praha

Ústav technologie vody a prostředí měl to potěšení hostit jednu z přednášek Světového kongresu environmentální výchovy. Ten se zaměřuje na podporu a rozvoj mladých lidí ve věcech veřejných, udržitelnosti, vzdělávání, problematice klimatu nebo udržitelnosti.
Naši doktorandi přednášeni o aktuálních tématech, ale i o výzvách budoucnosti v technologiích vody.



Na našem Ústavu získala letošní JIGA grant Ing. Lucie Pokorná, Ph.D. Během tohoto roku se zaměří na "Vývoj matematického modelu biomembrány pro odstraňování sulfanu v mikroaerobních podmínkách".
Dalším úspěšným žadatelen z FTOP byl Ing. Radek Škarohlíd, Ph.D. z Ústavu chemie ochrany prostředí s projektem Pokročilé oxidační procesy s využitím peroxodisíranu pro odstranění UV filtrů benzofenonového typu z vodné matrice.
Oběma gratulujeme!


Klára pracuje na Ústavu technologie vody a prostředí pod vedením profesora Bartáčka a věnuje se sledování vstupu genů antibiotické rezistence do prostředí prostřednictvím odpadních vod a čistírenských kalů. Svoji práci má úzce spojenou s projektem ARGTech, který se věnuje práve šíření antibiotické rezistence v životním prostředí.
Antibiotická rezistence se stává hlavním globálním zdravotním problémem. Nadměrnou konzumací antibiotik dochází k selekci rezistentních bakterií a šíření genů antibiotické rezistence (ARG). Bakterie nesoucí geny rezistence putují v odpadních vodách na čistírnu odpadních vod, kde dochází ke značné eliminaci patogenů. ARG se však mohou dále dostávat do životního prostředí prostřednictvím odtoku z ČOV či kalu aplikovaném na zemědělskou půdu. Kal použitý jako hnojivo může bez dostatečných úprav představovat potenciální zdravotní riziko pro člověka.
Klára se v rámci tématu věnuje efektivnímu odstranění ARG z ČOV, speciálně z kalu. Bylo zjištěno, že mnoho metod, jako je mezofilní a termofilní anaerobní vyhnívání nebo pasterizace, můžou částečně odstranit ARG. Tyto metody testuje v plném a pilotním měřítku.
.





Dne 8. 12. 2021 proběhl na VŠCHT Praha již sedmý ročník soutěže studentských prací o Cenu Julie Hamáčkové. Čtyři z deseti soutěžících byli studenti našeho ústavu. Komise ocenila vysokou úroveň všech soutěžních prací.
Kategorie studentských prací typu SVK
1. místo:
Bc. Martina Nová, FTOP: Rozdíly ve vnímání recyklace vody a plastů mezi muži a ženami
2. – 3. místo:
Bc. Michaela Kubáňová, FPBT: Antibiofilmové účinky molybdenových klastrov
Eliška Smolová, FCHI: Syntéza vybraných metabolitů látky 25E-BOH
4. - 6. místo (v abecedním pořadí):
Bc. Eliška Manligová, FCHT: Měření tvrdosti polymerů ručními tvrdoměry
Martin Převrátil, FTOP: Využití zeolitu pro odstranění metforminu způsobujícího feminizaci ryb z odpadních vod
Bc. Markéta Verešová, FPBT: Účinky chlorovaných parafínů na oxidační stres a zánětlivou signalizaci
Kategorie Studentské závěrečné práce
Do kategorie závěrečných prací byly přihlášeny 4 práce.
vítězné práce (v abecedním pořadí):
- Vojtěch Kužel, FTOP:Optimalizace procesu odstraňování mikropolutantů z vody pomocí AOP a sorpce
- Lada Prostějovská, FPBT:Forenzní určení příznaků nemoci podle pachové stopy
další nominované práce:
- Michaela Haškovcová (roz. Blažková), FPBT:Mapování neuroinflamace jako součásti neurodegenerace in vitro a in vivo
- Martina Nová, FTOP:Anaerobní rozložitelnost modifikovaných polymerních materiálů na bázi škrobu
Všem soutěžícím děkujeme za jejich účast a oceněným blahopřejeme!