Téma dizertační práce
Nanofiltrace při úpravě pitné vody
Problém
Tlakové membránové procesy (mikrofiltrace, ultrafiltrace či nanofiltrace) využívané v technologii vody se liší principy separace a tím i charakterem separovaných látek. Každý z nich je využíván pro jinou velikostní frakci organických látek. Mezi nejmenší organické látky ve vodách se řadí mikropolutanty. Pesticidní látky a jejich metabolity jsou již standardně sledovaným legislativním ukazatelem v pitné vodě, monitoring dalších mikropolutantů bude pravděpodobně zaveden v nadcházejících letech. K jejich odstranění z pitné vody se do praxe zavádí speciální technologické stupně a to například i membránové procesy, pro tuto velikostní frakci organických látek nejčastěji nanofiltrace. Vysoká účinnost odstranění mikropolutantů je u nanofiltrace vykoupena nežádoucím odstraňováním bivalentních iontů vápníku a hořčíku. Separační účinnost výše zmíněných látek je ovlivněna zejména typem nanofiltrační membrány. Obdobně je tomu v případě ultrafiltrace, která odstraňuje makromolekulární organické látky dle jejich povahy. Získáním detailních znalostí o charakteru organických látek v upravované vodě lze docílit správné volby membrány a tím zvolit ideální technologii.
Řešení
Během svého doktorského studia se věnuji propojení akademických znalostí s provozní praxí v oblasti membránových procesů v technologii vody s důrazem na studium nanofiltrace a ultrafiltrace. Mým cílem je detailně prostudovat tyto procesy, a to na základě provozních dat i vlastní laboratorní práce zaměřené především na frakcionaci organických látek v upravované vodě. Výsledkem mé práce bude komplexní zhodnocení zkoumaných procesů jak z provozního, tak z ekonomického pohledu. Zároveň se budu věnovat metodice kvalitativního posouzení organických látek při návrhu separačního stupně pro jejich odstranění z upravované vody a eliminaci mikropolutantů a bivalentních iontů během těchto procesů.
Další oblasti zájmu
Vzdělání
- 2022 - současnost: doktorské stadium, FTOP, VŠCHT Praha
obor Chemie a technologie ochrany životního prostředí, - 2020 – 2022: magisterské stadium, FTOP, VŠCHT Praha
obor Technologie vody
diplomová práce: „Vliv nanofiltrace na iontové složení vody a její stabilitu” - 2017 – 2020: bakalářské stadium, FTOP, VŠCHT Praha
obor Chemie a technologie ochrany životního prostředí
bakalářská práce: „Kvalitativní analýza mikroplastů ve vodě metodou barvení“
Podíl na výuce
- Laboratoř analytiky vody
- Laboratoř technologie vody (Sorpce)
Publikace
- Spáčilová, M.; Dytrych, P.; Lexa, M.; Wimmerová, L.; Mašín, P.; Kvaček, R.; Šolcová, O. An Innovative Sorption Technology for Removing Microplastics from Wastewater. Water (Switzerland) 2023, 15 (5)
- Kvaček, R.; Šmejkalová, P.; Hermanová, S. Zavádění analytické metody pro kvalitativní stanovení mikroplastů ve vodách. ENTECHO 2020, 3, 1-6.
- Nováková, Z.; Zuzáková, J.; Sýkora, P.; Srb, M.; Kvaček, R. Výzkumné projekty jako významná součást inovací ve vodním hospodářství. SOVAK Časopis oboru vodovodů a kanalizací 2020, 29 (10), 24–28.
Konference:
- Kvaček, R.; Mašín, P.; et al. Odstraňování mikropolutantů pomocí sorpce na bentonitu a fotochemické oxidace. In Sborník příspěvků, VODA ZLÍN 2023; pp 120–126.