Wider uptake
Poskytovatel:
Evropská komise
Výzva:
Tento projekt je financován z výzkumného a inovačního programu Evropské Unie – Horizon 2020 na základě grantové dohody č. 869283.
Trvání:
2020 - 2024
Řešitelé za VŠCHT:
- Prof. Ing. Jiří Wanner, DrSc.
- Ing. Iveta Růžičková, Ph.D.
- Ing. Martin Pečenka, Ph.D.
- Ing. Adéla Puškáčová (Ph.D. student)
- Solomon Ofori, MSc. (Ph.D. student)
- Ing. Daniel Plicka (Ph.D. sudent)
- Ing. Dominik Matýsek (Ph.D. student)
Partneři:
- Pražská vodohospodářská společnost, a.s.
- ČVUT
Cíl projektu
Hlavním cílem projektu je usnadnění průmyslové symbiózy společným výzkumem směřujícím k širšímu využívání chytrých řešení ve vodním hospodářství pro opětovné využívání odpadních vod a využívání odpadu jako zdroje.
Jednotlivé cíle projektu
Předvedení inovativních technických řešení, která optimalizují opětovné využívání vody a odpadů ve vybraném průmyslovém prostředí pomocí:
- Demonstrace bezpečného použití vyčištěného odtoku pro zavlažovací účely v green-grey řešeních pro rozvoj měst s přiměřenými náklady na dopravu vody.
- Vývoj a aplikace systémů monitorování a kontroly za účelem adekvátního posouzení zdravotních a kvalitativních rizik spojených s opětovným využíváním vyčištěných odpadních vod a využívání odpadů jako zdroje.
- Optimalizace hodnotových řetězců pro kvantifikaci zvýšení efektivity využívání odpadů jako zdroje a ekonomických přínosů s ohledem na budoucí aplikace.
Abstrakt
Cílem projektu je představit inovativní řešení pro opětovné využívání vyčištěných odpadních vod a využívání odpadu jako zdroje, kdy je dosaženo znovuvyužití zdroje (vody, nutrientů, materiálu, energie) prostřednictvím symbiózy mezi zařízením a průmyslem. Projekt bude vypracován ve formě případové studie, která poskytne aplikovatelné znalosti o provozních řešeních v socio-ekonomických, environmentálních i klimatických podmínkách. Případová studie bude zahrnovat různé situace s ohledem na dostupnost a typ zdroje (např. nutrienty, biomasa, energie), a to s ohledem na jeho znovupoužití. Rozsah a vyspělost ve vývoji chytrých řešení, která jsou využívána ve vodním hospodářství, se budou lišit také mezi případovými studiemi umožňujícími sdílení znalostí a identifikaci nejlepších dostupných postupů v různých fázích implementace.