Charakteristika programu:
Účastníci kurzu se seznámí s principy stanovení ukazatelů, které jsou běžnou součástí základního, resp. rozšířeného fyzikálně-chemického rozboru vod pitných, provozních, bazénových i odpadních, a to s využitím metod titračních a spektrofotometrických. Ke všem stanovením bude nejprve podán výklad, poté bude následovat praktická ukázka v laboratoři a možnost samostatně si probrané metody vyzkoušet. Účastníci kurzu se tak detailně seznámí se správným pracovním postupem a různými úskalími všech probraných stanovení. V průběhu kurzu obdrží studijní materiály k odpřednášeným tématům a na závěr certifikát o absolvování kurzu.
Cílem kurzu je získání či prohloubení teoretických znalostí a jejich propojení s praktickým provedením daných metod, seznámení s důležitými aspekty každého stanovení z hlediska BOZP, použitelností metody pro různé typy vzorků, uplatněním a eliminací rušivých vlivů, častými zdroji chyb při práci a se zpracováním naměřených dat.
Garant kurzu: Ing. Hana Kujalová, Ph.D.
Vyučující: Ing. Hana Kujalová, Ph.D.; Ing. Jan Manda
Cílová skupina:
Kurz je určený pro pracovníky laboratoří a další osoby zabývající se kvalitou vody, kteří potřebují oživit nebo doplnit znalosti v oblasti analytiky vody. Využití může nalézt zejména při zavádění nových metod v laboratoři, anebo při revizi stávajících postupů, dále jako součást zaškolování nových pracovníků nebo prohlubování a upevňování znalostí stávajících pracovníků.
Časový a obsahový plán programu:
Kurz je složený ze 3 jednodenních modulů (každý v rozsahu 8 h, tj. od 8:30 do 16:30), které na sebe obsahově navazují a lze je absolvovat i samostatně dle výběru.
- Modul 1: Titrační stanovení neutralizačních kapacit, vápníku, hořčíku, chloridů a síranů; spektrofotometrické stanovení železa, manganu a aktivního chloru; měření pH a konduktivity.
- Modul 2: Spektrofotometrické stanovení anorganických speciací dusíku (dusitany, dusičnany a amoniakální dusík) a fosforu (orthofosforečnany, celkový fosfor); vyhodnocení výsledků spektrofotometrických stanovení; porovnání standardizovaných metod dle ČSN/EN/ISO a tzv. setových metod Merck/Hach.
- Modul 3: Stanovení rozpuštěného kyslíku titračně i optickou sondou; sumární stanovení organických látek, resp. kyslíkových ukazatelů (CHSKMn, CHSKCr, BSK5); stanovení kyanidů; základy kvalimetrie.
Maximální počet účastníků: 8
Minimální počet účastníků pro otevření kurzu: 3
Potřebné vybavení do laboratoře: pracovní oděv (laboratorní plášť) a obuv
Cena za osobu (bez DPH):
- 1 modul: 4 500 Kč
- 2 moduly: 7 500 Kč
- 3 moduly: 10 500 Kč
Nejbližší termíny:
- Modul 1 - 16.5. Přihlášení zde
- Modul 2 - 23.5. Přihlášení zde
- Modul 3 - 30.5. Přihlášení zde