Počkejte prosím chvíli...
Nepřihlášený uživatel
Nacházíte se: VŠCHT PrahaFTOPÚstav technologie vody a prostředí  → Věda a výzkum → Hledáme nové kolegy! → Vývoj metod nové generace pro vysoce citlivou a rychlou detekci fekálního znečištění a antibiotické rezistence pro podporu oběhového vodního hospodářství
iduzel: 77295
idvazba: 95477
šablona: stranka
čas: 18.5.2024 14:33:42
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 77295
idvazba: 95477
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'tvp.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/veda-a-vyzkum/pracovni-pozice/patogeny'
iduzel: 77295
path: 8548/4168/1410/1947/3733/77294/77295
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Vývoj metod nové generace pro vysoce citlivou a rychlou detekci fekálního znečištění a antibiotické rezistence pro podporu oběhového vodního hospodářství

Pozice:                                 Vědecký pracovník (V4) po dobu trvání projektu

Anotace:                            Konvenční metody stanovení mikrobiálního znečištění v systému zásobování pitnou vodou jsou založeny převážně na kultivačních metodách s odezvou v řádu desítek hodin (18 až 24 hod), což omezuje schopnost provozovatelů včas reagovat na změny v kvalitě distribuované vody a komplikuje kontrolu při pravidelné údržbě nebo proplachu po haváriích. Pro zvýšení akceschopnosti provozovatelů a snížení rizik ohrožení lidského zdraví, technologických problémů nebo havárií distribučních sítí pitných vod je proto žádoucí vyvinout a popsat analytické metody se zkrácenou odezvou v řádu nejvýše nižších jednotek hodin. Další výzvou je zavést dostatečně citlivou detekci konkrétně pro enterické viry, jelikož i desítky virionů mohou způsobit infekci. Novou výzvou pro vodárenskou infrastrukturu je antibiotická rezistence, kde řada klíčových dat ohledně osudu příslušných genů zcela chybí.
Prvním cílem projektu je vyvinout vysoce citlivou a rychlou detekci patogenních agens ve vodách (vč. norovirů, rotavirů) pomocí inovativního zakoncentrování a RT-PCR, průtokové cytometrie a optimalizované kultivace pro účinnou prevenci a řešení havárií úpraven a distribučních sítí pitné vody (př. Dejvice 2015, Polička 2019). Druhým cílem je zmapovat na vodárnách upravujících povrchovou vodu odstraňování či amplifikaci DNA nesoucí geny antibiotické rezistence, a to včetně opomíjené volně plovoucí extracelulární DNA a fágů, a identifikovat kombinaci a optimální nastavení procesů technologie (i distribuce), což ve výsledku zredukuje obsah genů antibiotické rezistence v pitné vodě.
Student bude veden seniorními pracovníky Ústavu technologie vody a prostředí a Ústavu biochemie a mikrobiologie s expertízou na úpravu a distribuci vod, mikrobiologii pitné vody a detekci virů a antibiotické rezistence. Klíčovou roli pro testování v reálných podmínkách mají v projektu Pražské vodovody a kanalizace.

Identifikace projektu:    SS07020223 NEGEV; Metody nové generace pro vysoce citlivou a rychlou detekci fekálního znečištění a antibiotické rezistence pro podporu oběhového vodního hospodářství

Poskytovatel:                    TAČR – Prostředí pro život

Doba trvání projektu:    2 roky

Finanční podmínky:   Pozice financovaná projektem pokrývá měsíční hrubou mzdu 32 800 Kč. a projekt trvá do konce června 2026. Po tomto datu se snažíme zajistit další financování.            
V případě nástupu do doktorského programu navíc obdrží student stipendium ve výši minimálně 7 700 Kč, které se u naprosté většiny studentů navyšuje při vykázání pedagogických aktivit (3 500 Kč) a při zapojení do vědecké činnosti (2 900 Kč). stipendium se může dále navyšovat na základě vědeckých výsledků. Stipendium bude vypláceno po dobu 48 měsíců.

Požadavky:        

  •  Titul Ing. nebo Mgr. v oboru Chemické/Environmentální inženýrství, Mikrobiologie nebo Bioinformatika. Přihlásit se mohou i kandidáti, kteří s vysokou pravděpodobností dosáhnou titul nejpozději v červnu 2024.   
  • Prokazatelné znalosti a zájem o biologické procesy a biotechnologie.  
  • Samostatnost, motivace, proaktivita, otevřenost komunikaci a spolupráci v multioborovém týmu
  • Schopnost vědecké práce v kombinaci s praktičností  
  • Zkušenost s laboratorní prací doložená absolvováním laboratorních kurzů, stážemi nebo jinou předchozí prací.             
  • Výborná úroveň mluvené i psané angličtiny
Aktualizováno: 3.5.2024 09:21, Autor: Jan Bartáček

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha 2014
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum
zobrazit mobilní verzi