Počkejte prosím chvíli...
Nepřihlášený uživatel
Nacházíte se: VŠCHT PrahaFTOPÚstav technologie vody a prostředí  → Věda a výzkum → Hledáme nové kolegy! → Identifikace a management bodových zdrojů zátěže PFAA v antropogenním vodním cyklu
iduzel: 77296
idvazba: 95474
šablona: stranka
čas: 18.5.2024 13:22:23
verze: 5351
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.153
Obnovit | RAW
iduzel: 77296
idvazba: 95474
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'tvp.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/veda-a-vyzkum/pracovni-pozice/pfaa'
iduzel: 77296
path: 8548/4168/1410/1947/3733/77294/77296
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW

Identifikace a management bodových zdrojů zátěže PFAA v antropogenním vodním cyklu

Pozice:                                 Vědecký pracovník (V4) po dobu trvání projektu

Téma:                              Identifikace a management bodových zdrojů zátěže PFAA v antropogenním vodním cyklu

Anotace:                            Perfluoralkylové kyseliny (PFAA) jsou široce využívané a vysoce perzistentní látky, které se akumulují v živých organismech a mohou negativně působit na lidské zdraví (př. onemocnění jater). Prvním cílem projektu je identifikovat bodové zdroje vnosu perfluoralkylových kyselin (PFAA) do antropogenního vodního cyklu. Proto nejprve vyvineme pasivní vzorkovač PFAA pro městské a průmyslové odpadní vody i skládkové výluhy, čímž umožníme managment těchto koncentrovaných zdrojů PFAA před jejich zředěním ve stokové síti a prostředí. Vlastní vzorkovací kampaní popíšeme vliv těchto zdrojů na zátěž PFAA v antropogenním vodním cyklu včetně stokové sítě, ČOV, povrchových vod až po výrobu vod pitných. Dále detailně popíšeme mechanismy odstraňování PFAA na ČOV a pro provozovatele a vlastníky vodohospodářské infrastruktury vytvoříme matematický model, který jim umožní efektivně řešit zátěž PFAA na území ČR.
Vědecký pracovník bude veden seniorními pracovníky Ústavu technologie vody a prostředí se specializacemi na procesy čištění odpadních a úpravu pitných vod, včetně sorpčních procesů a modelování těchto procesů. Analýza PFAA bude zajištěna Ústavem analýzy potravin a výživy VŠCHT Praha. Vzorkovač bude vyvíjen v laboratoři a následně testován v reálných podmínkách ve spolupráci s Pražskými vodovody a kanalizacemi. Matematický model bude vyvíjeny také ve spolupráci s další významnou vodárenskou společností a vývojáři softwaru.

Identifikace projektu:    SS07020436 PERFAS; Identifikace a management bodových zdrojů zátěže PFAA v antropogenním vodním cyklu

Poskytovatel:                    TAČR – Prostředí pro život

 Doba trvání projektu:   2 roky

Finanční podmínky:        Pozice financovaná projektem pokrývá měsíční hrubou mzdu 32 800 Kč a projekt trvá do konce června 2026. Po tomto datu se snažíme zajistit další financování.            
V případě nástupu do doktorského programu navíc obdrží student stipendium ve výši minimálně 7 700 Kč, které se u naprosté většiny studentů navyšuje při vykázání pedagogických aktivit (3 500 Kč) a při zapojení do vědecké činnosti (2 900 Kč). stipendium se může dále navyšovat na základě vědeckých výsledků. Stipendium bude vypláceno po dobu 48 měsíců.

Požadavky:
  • Titul Ing. nebo Mgr. v oboru Chemické/Environmentální inženýrství. Přihlásit se mohou i kandidáti, kteří s vysokou pravděpodobností dosáhnou titul nejpozději v červnu 2024.
  • Prokazatelné znalosti a zájem o biologické procesy a biotechnologie
  • Samostatnost, motivace, proaktivita, otevřenost komunikaci a spolupráci v multioborovém týmu
  • Schopnost vědecké práce v kombinaci s praktičností
  • Zkušenost s laboratorní prací doložená absolvováním laboratorních kurzů, stážemi nebo jinou předchozí prací
  • Výborná úroveň mluvené i psané angličtiny
  •           

Aktualizováno: 3.5.2024 09:21, Autor: Jan Bartáček

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha 2014
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum
zobrazit plnou verzi