Pozice: Vědecký pracovník (V4) po dobu trvání projektu
Anotace: V poslední době se v humánní i veterinární medicíně stále více uplatňuje koncept tzv. (waste)water-based epidemiology (WBE), kde se provádějí analýzy odpadních vod popř. dalších relevantních materiálů (sedimentů, trusu, povrchových vod) a získaná data se korelují s průběhem různých epidemií a pandemií. Tímto způsobem je možné zavádět systémy včasného varování před vznikem ohnisek nákazy, popř. odhadovat další průběh epidemií.
Cílem tohoto projektu je najít způsob, jak chovatele drůbeže včas varovat před propuknutím nových ohnisek nákazy a zamezit tak nutnosti preventivní likvidace celých chovů, což v posledních letech v rámci České republiky znamená vybíjení stovek tisíc kusů drůbeže ročně. Dílčí cíle projektu jsou (1) navržení metodiky sběru a analýzy vzorků vč. navržení vhodných návazných opatření v chovech při výskytu pozitivních vzorků, (2) identifikace mechanismů primární infekce se zaměřením na roli divoce žijících ptáků a (3) porozumění dynamiky sekundárního šíření nákazy v chovech drůbeže. Student se zapojí do intenzivního vzorkování v chovech drůbeže i ve volné přírodě, analýzy vzorků, a především do analýzy a interpretace dat.
Vedení studenta zajistí profesoři z Ústavu technologie vody a Ústavu biochemie a mikrobiologie VŠCHT Praha, klíčoví odborníci na WBE v ČR. Student bude též velmi těžit ze spolupráce s významnými českými drůbežářskými společnostmi a odborníky na ptačí chřipku ze Státního veterinárního ústavu.
Identifikace projektu: QL24010383 AVIFLU; Včasné odhalení zdrojů nákazy ptačí chřipky pomocí detekce virových částic v environmentálních vzorcích
Poskytovatel: NAZV – Program Země
Doba trvání projektu: 5 let
Finanční podmínky: Pozice financovaná projektem pokrývá měsíční hrubou mzdu 32 800 Kč a projekt trvá do konce prosince 2028. Po tomto datu se snažíme zajistit další financování.
V případě nástupu do doktorského programu navíc obdrží student stipendium ve výši minimálně 7 700 Kč, které se u naprosté většiny studentů navyšuje při vykázání pedagogických aktivit (3 500 Kč) a při zapojení do vědecké činnosti (2 900 Kč). stipendium se může dále navyšovat na základě vědeckých výsledků. Stipendium bude vypláceno po dobu 48 měsíců.
- - Titul Ing. nebo Mgr. v oboru environmentální inženýrství, mikrobiologie nebo bioinformatika. Přihlásit se mohou i kandidáti, kteří s vysokou pravděpodobností dosáhnou titul nejpozději v červnu 2024
- Zkušenost s laboratorní prací doložená absolvováním laboratorních kurzů, stážemi nebo jinou předchozí prací. Zvláště preferovaná je zkušenost s metodami molekulární biologie
- Motivace pro vědeckou práci, samostatnost a vlastní aktivita, otevřenost komunikaci a spolupráci v multioborovém týmu
- Výborná úroveň mluvené i psané angličtiny