Za nejcennější komoditu již neplatí drahé kovy nebo ropa, ale data (informace) a voda. Schopnost získávat a zpracovávat relevantní data o vodohospodářské infrastruktuře je proto zásadní pro udržitelný rozvoj společnosti. Projekt je postaven na principu digitalizace vodohospodářské infrastruktury (Smart Metering). Průmysl 4.0, tj. nyní kulminující čtvrtá průmyslová revoluce, si žádá moderní přístup i ke správě vodohospodářské infrastruktury měst a obcí. Využití umělé inteligence k získávání prediktivních dat o kvalitě vody v praxi je zcela novým konceptem, nicméně opírajícím se o již fungující digitální nástroje (cloudová platforma s velkým výpočetním výkonem, metoda strojového učení s Big daty).
Projekt reaguje na potřebu vodohospodářských dat, definovanou v metodice MMR - Koncept inteligentních měst (2015) jako základního znalostního pilíře pro datově vedený rozvoj měst, adaptační opatření na změnu klimatu a ochranu přírodních zdrojů.
Současný stav poznání se v provozní praxi stokování a čistírenství opírá o dynamické modely stokových sítí (kvantita vody - hydrologické a hydraulické modely) anebo o korelační vztahy mezi přímo a nepřímo měřenými fyzikálně chemickými ukazateli (kvalita vody). Stávající aplikace ale neumožňují predikovat budoucí stav kvality (a kvantity) odpadní vody. Projekt WST staví na využití posledních poznatků z IT, tj. hloubková analýza dat a tvorba neuronové sítě a zároveň aplikuje technologické znalosti provozu kanalizací a ČOV.