FiLiB - Ochrana obyvatelstva a zasahujících složek IZS ČR před emisemi z požárů lithiových akumulátorů
Poskytovatel
Ministerstvo vnitra ČR
Program
VB – Program bezpečnostního výzkumu ČR 2021 – 2026: vývoj, testování a evaluace nových bezpečnostních technologií (SECTECH)
Trvání
01/2024 – 12/2026
Účastníci projektu
- Dekonta, a.s. - hlavní řešitel projektu
- VŠCHT Praha
- TÚPO
Řešitelé za VŠCHT
- Lucie Pokorná
- Marek Martinec
- Jan Bindzar
- Hana Kujalová
- Jana Bartáčková
- Klára Anna Mocková
- Vašek Durďák
Anotace projektu
V současné době neexistuje v tuzemsku podrobná studie věnující se problematice požárů Li-Ion akumulátorů, postupu při jejich hašení s ohledem na vznikající toxické zplodiny (plynné i kapané) i následném zpracování hasebních vod s obsahem toxických kovů. Z dostupné literatury lze jen teoreticky předjímat jaké látky mohou být v emisích z požárů přítomny. Chybí však podrobnější vhled do problematiky zejména s ohledem na určení koncentrací toxických látek jak v dýmu při hoření, tak v hasebních vodách po uhašení požárů. Tato neznalost může potencionálně vést k ohrožení zdraví jedinců zasahujících složek IZS i okolního obyvatelstva. Z tohoto důvodu vidíme řešení této problematiky za velmi aktuální a celospolečensky významné.
Cíle projektu
Hlavními cíli projektu je identifikace látek v plynných a kapalných emisích s následnou tvorbou dvou certifikovaných metodik NmetS využitelných pro zásahové jednotky při požárech Li-Ion akumulátorů (elektromobilita, zařízení pro zpětný odběr baterií či recyklační střediska), nalezení vhodných technologií pro čištění hasebních vod, minimalizace rizik spojených s vlastní recyklací Li-Ion akumulátorů (bezpečné skladování, regenerace odpadních vod vzniklých v rámci recyklace Li-Ion akumulátorů) a tvorba přenosného osobního bateriově napájeného detektoru kyselých plynů jako je HCl či HF pro mobilní využití v terénu.