Poskytovatel:
Technologická agentura ČR
Výzva:
Tento projekt je financován z výzkumného a inovačního programu na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje – EPSILON
Trvání:
2019 - 2021
Číslo/akronym:
TH04030202
Řešitelé za VŠCHT:
- Prof. Ing. Jiří Wanner, DrSc.
- Ing. Iveta Růžičková, Ph.D.
- Ing. Martin Pečenka, Ph.D.
- Ing. Lenka Miklíková (Ph.D. student)
Partneři:
Problém:
V posledních letech se eutrofizace ukázala jako vážná hrozba pro vodní útvary. Nadbytek nutrientů ve vodách způsobuje zvýšený růst sinic, což dále způsobuje snížení obsahu rozpuštěného kyslíku, úhyn ryb v důsledku udušení a komplikuje procesy čištění vod pro jejich další využití. Zhoršující se kvalita vodních zdrojů přímo souvisí s činností člověka. Mezi jeden z hlavních zdrojů nutrientů ve vodách patří odtoky z městských čistíren odpadních vod. Proto je potřeba věnovat tomuto problému pozornost a pokusit se vyvinout nové nebo zlepšit stávající metody odstraňování nutrientů na městských čistírnách odpadních vod, a to zejména forem fosforu, a tím pracovat na zlepšení kvality vodních zdrojů.
Cíl projektu:
Hlavním cílem je zavedení environmentální technologie na čistírnách odpadních vod, která sníží zátěž životního prostředí fosforem v oblasti ochrany vod, resp. minimalizuje riziko negativního vlivu tohoto polutantu na zdraví živých organismů a člověka. Jedná se o výzkum a vývoj technologie terciárního čištění s použitím nanomembránové technologie, kdy bude využit nanomateriál pro minimalizaci koncentrace fosforu na odtoku z čistíren odpadních vod. Hlavním výsledkem projektu bude funkční vzorek – zařízení MEMFOS. Toto zařízení nalezne uplatnění na čistírnách odpadních vod, kde budou požadovány mikrogramové koncentrace celkového fosforu na odtoku.
Jednotlivé cíle projektu:
V oblasti terciárního čištění odpadních vod není v ČR použita technologie, která by zajišťovala mikrogramové odtokové hodnoty fosforu ani technologie používající nanomateriál. Vzhledem k připravovaným změnám zákona požadující snížení odtokové koncentrace fosforu na ČOV je potřeba na tento požadavek reagovat, tzn. nalézt řešení a tím být připraven pro nově vznikající trh ve vodohospodářském sektoru. Postup řešení zahrnuje následující body:
- Laboratorní testování chování stávajících nanomateriálů při zatížení vodou z odtoku čistíren odpadních vod s následnou modifikací materiálu, tak aby jej bylo možné použít jako funkční prvek pro pilotní linku MEMFOS.
- Návrh, projekt pilotní linky MEMFOS.
- Výroba pilotní linky MEMFOS.
- Testování pilotní linky MEMFOS.
- Optimalizace provozu pilotní linky MEMFOS.
Klíčová slova:
filtrační nanostrukturovaný materiál; terciární čištění; odpadní voda; čistírna odpadních vod; fosfor; environmentální technologie