- Seminář o antibiotické rezistenci (17.5.2023)
idvazba: 2663
šablona: stranka_novinky
čas: 7.6.2023 23:45:30
verze: 5319
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Server: 147.33.89.150
Obnovit | RAW
idvazba: 2663
---Nová url--- (newurl_...)
domena: 'tvp.vscht.cz'
jazyk: 'cs'
url: '/home'
iduzel: 2263
path: 8548/4168/1410/1947/2263
CMS: Odkaz na newurlCMS
branch: trunk
Obnovit | RAW


Kongresová Praha opět ocenila významné české vědce, profesory, lékaře a další špičkové odborníky za jejich přínos kongresovému průmyslu v české metropoli. Zástupci organizace Prague Convention Bureau, zastřešující pražský kongresový průmysl, hlavního města Prahy a Ministerstva pro místní rozvoj letos v rámci 12. ročníku Ambassador Awards Evening předali ceny vítězům v celkem šesti kategoriích. Slavnostní udílení proběhlo 25. dubna 2023 v Rezidenci primátora hlavního města Prahy.
Mezi oceněnými byl i náš pan profesor Wanner, který získal cenu za dlouhodobý přínos kongresovému průmyslu.
Profesor Wanner vyučuje a vede práce na VŠCHT v bakalářském i magisterském studiu. Je dlouhodobým členem České asociace pro vodu, jejímž předsedou se stal v roce 1992. Působil též jako viceprezident a prezident Evropské asociace pro vodu, ve které je doposud členem řídící rady. Za svou kariéru spolupracoval na několika významných evropských projektech, dlouhodobě se zasazoval o konání odborných akcí v České republice, kterou též velice aktivně propagoval. Získal řadu ocenění, mezi kterými lze vyzdvihnout ocenění IWA Distinguished Fellow, jehož držitelem je pouhých 30 osob.
“Pořádání kongresů v Praze pro mě bylo vždy nesmírně zajímavou záležitostí. Jednak je Praha krásným městem, které láká mnoho lidí, ale zároveň, v mém oboru, má česká metropole několik historických prvenství jako například jednu z prvních čistíren odpadních vod na Evropském kontinentu. Současně má ale i další čistírny, z toho tu nejnovější z roku 2018, která je pravděpodobně nejmodernějším zařízením v Evropě,” říká profesor Wanner a dodává: “Během pořádání různých odborných akcí v Praze jsme měli možnost prezentovat jak výzkum na naší vysoké škole, tak práci kolegů z Asociace pro vodu ČR. Bylo zajímavé pozorovat, jak se do organizace zapojují i mladší kolegové a postupně přebírají inciativu v pořádání těchto kongresů a konferencí.”

Dne 18. 4. 2023 studenti našeho Ústavu technologie vody a prostředí absolvovali v rámci předmětu Laboratoř hydrobiologie a mikrobiologie celodenní exkurzi. Tentokrát se jednalo o objekt ČOV Klatovy, Vodojem Hůrka s elektrolýzou, vodárenskou nádrž Nýrsko a ÚV Milence. Provázela nás technoložka paní Dr. Helena Sochorová z Vodohospodářského podniku a.s.

Dne 6. 4. 2023 navštívil naši školu ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Na schůzce byli přítomní i tři profesoři z našeho ústavu (prof. Jeníček, prof. Bartáček a prof. Wanner). S panem ministrem se mimo jiné bavili i o výzkumu v oblasti antibiotické rezistence nebo využívání vyčištěných odpadních vod.
Právě rozhodnutí Ministerstva zemědělství jako gestora nepřijmout do českého právního systému nařízení EU č. 2020/741 o minimálních požadavcích na opětovné využívání vody bylo impulsem pro pozvání pana ministra naším panem rektorem. Tato návštěva tak umožnila tlumočit panu ministrovi názor odborné veřejnosti, aby ministerstvo ještě jednou zvážilo dopady takového odmítnutí a pokusilo se najít způsob, jak toto nařízení používat aspoň pro některé oblasti recyklace vod.

Dne 14. února 2023 se na náš ústav obrátila tajemnice pro hospodářské a obchodní záležitosti Velvyslanectví České republiky v Baku Klára Zeldová s tím, že připravuje cestu ázerbajdžánských vodohospodářů do ČR a v rámci této cesty by chtěla zorganizovat i setkání s odborníky ústavu. Cesta do Prahy se měla uskutečnit v rámci doprovodného programu 5. zasedání Smíšené komise pro hospodářskou, vědecko-technickou a kulturní spolupráci na přelomu února a března 2023.
Delegace byla složena ze zástupců Ministerstva ekologie Ázerbájdžánu, státní společnosti AzerSu (spravuje vodovody a kanalizace v zemi) a Otevřené akciové společnosti Ázerbájdžánská meliorační a vodní farma (spravuje veškeré zavlažovací systémy). Experti této delegace projevili zájem především o tyto body:
- přeshraniční spolupráce ČR v oblasti vody
- vodní strategie ČR
- čištění a opětovné využívání odpadních vod
- zkušenosti ČR se zavlažováním a celkově, jak se chováme k vodě.
Zájem o tato témata byl motivován hlavně tím, že Ázerbájdžán má aktuálně velké problémy s nedostatkem vody a na danou sféru cílí mnoho projektů i velký zájem ze strany vlády, která si aktuální bezvýchodnost situace uvědomuje.
Po konzultacích Kláry Zeldové s prof. Bartáčkem a prof. Wannerem za ústav a dr. Srbem za CzWA postupně vykrystalizoval program setkání (viz níže), které se uskutečnilo 1. března 2023 v zasedací síni děkanátu FTOP. 23. 3. 2023 jsme obdrželi na ústav další dopis paní tajemnice Zeldové s poděkováním ázerbajdžánské strany, která si přeje v navázaných kontaktech pokračovat i do budoucna.
13.00 – 13.15 | Michaela Rumlová, Pavel Jeníček a Jan Bartáček | Přivítání na VŠCHT, FTOP a představení Ústavu technologie vody a prostředí |
13.15 – 13.40 | Ázerbájdžánská strana | Představení partnerů |
13.40 – 13.50 | Klára Zeldová | Představení aktivit ČR v Ázerbajdžánu |
13.50 – 14.00 | Martin Srb | Prezentace aktivit CzWA |
14.00 – 14.15 | Jiří Wanner | Vodní hospodářství a recyklace odpadních vod v ČR – Projekt Wider Uptake |
14.15 – 14.30 | Jan Bartáček | Recyklace šedých vod a decentralizovaná řešení nakládání s vodou v ČR |
14.30 – 15.30 | moderuje Jan Bartáček | Diskuse o možnostech spolupráce |



Dne 27. 2. 2023 proběhla na ústavu úspěšná obhajoba doktorské disertační práce Ing. Soni Čepko (Fajnorové) s názvem Assessment of advanced water treatment and water reuse systems with respect to removal of antibiotic microbial resistance (Hodnocení pokročilých procesů čištění vod a opětovného využívání vod vzhledem k redukci mikrobiální rezistence na antibiotika)
Školitelem Ing. Čepko byl prof. Ing. Jiří Wanner, DrSc. Experimentální část práce byla realizována v laboratořích Technické university Mnichov, sekce stavebního a environmentálního inženýrství, katedra inženýrství městských vodních systémů. Proto se obhajoby zúčastnil i vedoucí tohoto pracoviště profesor Jörg Drewes. Obhajoba probíhala v anglickém jazyce před komisí, které předsedal prof. Ing. Jan Bartáček, Ph.D. Oponenty práce byli:
doc. Ing. Lucia Bírošová, Ph.D. (vedoucí oddělení Výživy a hodnotenia kvality potravín, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave)
a
Ing. Vojtěch Kouba, Ph.D. z našeho Ústavu


Dne 7. 12. 2022 proběhl na VŠCHT Praha již osmý ročník soutěže studentských prací o Cenu Julie Hamáčkové. Dva z pěti soutěžících byli studenti našeho ústavu.
V kategorii Studentské práce typu SVK získala zlato
Bc. Martina Nová
s prací Bioplasty: Co to je, a vnímají je muži a ženy odlišně?
Cena v kategorii Studentské závěrečné práce byla udělena
Bc. Martinu Převrátilovi
za jeho bakalářskou práci Odstraňování farmak z vody sorpcí na zeolitech
Komise ocenila vysokou úroveň všech soutěžních prací.
Oběma soutěžícím blahopřejeme a děkujeme za vynikající reprezentaci!

Prof. Ing. Jan Bartáček, Ph.D. magisterské i doktorské studium absolvoval na Ústavu technologie vody a prostředí VŠCHT Praha a také na stejném ústavu byl jmenován docentem i profesorem. Působil v post-doktorských pozicích na Wageningen University (2006 – 2008) a UNESCO-IHE Institute for Water Education (2008 – 2010) v Nizozemsku. Od března 2022 je i vedoucím tohoto ústavu. Dlouhodobě se zabývá recyklací zdrojů z odpaní vody, především recyklací energie ve formě bioplynu, recyklací šedých vod nebo produkcí vysoce specifických organických látek využitelných v medicíně. V poslední době se se svým týmem věnuje problematice digitalizace vodárenské infrastruktury a využití informací obsažených v odpadní vodě pro epidemiologické účely. Jeho skupina je českým lídrem ve sledování vývoje epidemií (např. covid-19) a šíření antibioticky rezistentních bakterií na základě analýz odpadních vod. Ve všech těchto oblastech publikoval řadu vědeckých článků vzniklých i díky jeho rozsáhlé spolupráci se špičkovými institucemi na národní i mezinárodní úrovni. Jeho koníčkem je hra na klasickou a bluesovou kytaru a sportovní lezení.

Třicet let CzWA
Dne 30. listopadu 2022 se konala v Brně oslava 30. výročí založení Asociace pro vodu ČR z.s. (CzWA). Dopoledne se konalo společné zasedání výboru CzWA se zástupci jednotlivých odborných skupin. Na programu byly mj. i tyto body:
- Další vývoj konceptu IDEOCONu a rozpracování Vodního manifestu CzWA (https://www.czwa.cz/storage/2117-manifest-a4-r04.pdf)
- Spolupráce odborných skupin při přípravě 15. bienální konference CzWA (https://www.bienalkaczwa.cz/)
- Stav připomínkování novely Urban WasteWater Treatment Directive
- Manuál pro přípravu akcí odborných skupin a další povinnosti OS vyplývající ze stanov a organizačního řádu
Po obědě byla zajištěna prohlídka národní kulturní památky vily Stiassni v Brně. Akce byla zakončená slavnostním zasedáním členů CzWA v Kongresovém sále Sdružení moravských pracovišť AV ČR. Na tomto zasedání zazněly dvě přednášky:
- prof. Ing. Jiří Wanner, DrSc. „Historie Asociace“
- Ing. Martin Srb, Ph.D. „Vize a budoucnost Asociace“
Slavnostní zasedání CzWA bylo zakončeno předáváním pamětních medailí těm, kteří se nějak zasloužili o rozvoj oboru i CzWA a kteří nebyli oceněni pamětními medailemi již při 20. výročí v r. 2012. Z našeho ústavu obdrželi posmrtně medaili prof. RNDr. Alena Sládečková, CSc. a prof. Ing. Michal Dohányos, CSc. Pamětní medaili obdrželi i členové ústavu, kteří organizovali jednu z nejúspěšnějších konferencí IWA v ČR v roce 2015, a sice 12th IWA Specialised Conference on Design, Operation and Economics of Large Wastewater Treatment Plants. Medaili převzal prof. Wanner za tento tým VŠCHT (bez titulů):
- Iveta Růžičková
- Lucie Chovancová
- Iva Johanidesová
- Vojtěch Pospíšil
- Jiří Wanner
Na přípravě konference se tehdy ještě podíleli:
- Pavel Kavka, Ondeo
- Miroslav Kos, Sweco Hydroprojekt
- Jiří Paul, Energie AG Bohemia
- Bohdan Soukup, Veolia
- Martin Srb, Veolia
Prof. Wanner dále převzal pamětní medaili za oceněnou evropskou asociaci EWA zatímco medaili pro mezinárodní asociaci IWA převzal dr. Martin Srb. Přednáška prof. Wannera o historii CzWA je přiložena.

Ve čtvrtek 24. 11. 2022 se na Ústavu technologie vody a prostředí konala Studentská vědecká konference v rámci sekce Technologie vody. Letošní ročník, doprovázený entuziasmem a nábojem přednášejících i diskutujících, byl myšlenkově velmi silný a komise neměla jednoduché rozhodování. Práce mapují nejen projekty řešené na našem ústavu 217, ale rovněž i barevnou paletu oborů a disciplín, které náš ústav nabízí.
Na konferenci bylo předneseno celkem 10 prací z vědecko-výzkumných aktivit našich studentů 3., 4. a 5. ročníku (viz sborník z SVK 2022).
- místo: Kateřina Hlaváčková (B3) - Odstraňování genů antibiotické rezistence při úpravě vody
- místo: Bc. Linda Herbríková (M1) - Problematika vnosu patogenů prostřednictvím kalů na zemědělskou půdu
- místo: Kateřina Kohoutová (B3) - Výskyt bakterií Tetrasphaeraspp. v aktivovaném kalu
4. místo: Bc. Ondřej Veselý (M1) - Biologické zušlechťování bioplynu na biomethan v poloprovozním ex-situ bioreaktoru
5. místo: Bc. Denisa Čadková (M2) - Magnetická separace anammox bakterií
6.-10. místo:
- Bc. Ivana Malá (M2) - Změny mikrobiální aktivity při zavlažování vyčištěnou odpadní vodou
- Bc. Martina Nová (M2) - Rozložitelnost bioplastů a postoj společnosti k recyklaci
- Bc. Martin Převrátil (M1) - Sběr dat o kvalitě přítoku na ČOV Beroun
- Tomáš Zetek (B3) - Eliminace manganu v trubním přivaděči
- Ing. Miroslava Česká (M1) - Polyhydroxyalkanoáty - slibná alternativa k běžně dostupným plastům
Velká gratulace patří všem našim studentům!
Děkujeme rovněž sponzorům akce, zástupcům firem Veolia a Orlen Unipetrol.

Ing. Robert Kvaček, student prvního ročníku doktorského studia na FTOP, obdržel dne 16. 11. 2022 Cenu Josefa Hlávky. Slavnostního předávání ocenění na zámku v Lužanech u Přeštic se účastnili přední představitelé vysokých škol a Akademie věd ČR. Oceněno byly čtyři desítky mladých nadějí.
Cena je určena pro talentované studenty v bakalářském, magisterském nebo doktorském studiu, kteří prokázali výjimečné schopnosti a tvůrčí myšlení ve svém oboru, do 33 let jejich věku.
Robertovi gratulujeme a doufáme, že bude v akademické činnosti na půdě své alma mater úspěšně pokračovat.

V pondělí 14. listopadu naše škola přivítala studenty týdenního intenzivního kurzu moderních technologií mezinárodního studijního programu ATHENS. Na Fakultě technologie ochrany prostředí a Fakultě chemicko-inženýrské se mohou věnovat tématu Environmental Technology (FTOP) či Digital Signal and Image Processing with Applications (FCHI). Tento program nabízí studium na čtrnácti významných technických evropských univerzitách též našim studentům.
Bližší info na: http://www.vscht.cz/studium/studium-v-zahranici/program-athens

Studentskou cenu Vitriol udělují studenti nejoblíbenějším pedagogickým i nepedagogickým pracovníkům na VŠCHT Praha. Cílem je ocenit práci těch, kteří nad rámec svých pracovních povinností inovují výuku, dokáží strhnout studenty pro svůj obor svým zápalem a vědomostmi při přednáškách, jsou pro studenty oporou a mentory vždy, když je potřeba.
Oceňování pedagogů ze strany studentů má na VŠCHT Praha delší tradici, v této podobě šlo o druhý ročník. Ocenění za rok 2022 bylo předáno na plese VŠCHT Praha ve čtvrtek 4. listopadu 2022.
Letos získala Studentskou cenu Vitriol pro nejlepšího pedagoga FTOP naše kolegyně, Dr. Ing. Pavla Šmejkalová
Gratulujeme!!
O ceně
Studenti VŠCHT Praha mohou celoročně nominovat kandidáty na cenu. Během září probíhá vyhodnocení nominací komisí složenou z volených zástupců studentů v akademických senátech.
Ceny Vitriol vytvořila pro VŠCHT Praha umělkyně MgA. Dominika Petrtýlová, čerstvá absolventka UMPRUM v ateliéru pod vedením Ronyho Plesla. Mají podobu geometrické hříčky - Kleinovy lahve, kterou si lze zjednodušeně představovat jako uzavřenou nádobu, která nemá vnitřek ani vnějšek (podrobněji viz článek na wikipedii).

Minulý týden (22.-26.10.2022) navštívila náš Ústav profesorka Sarina Ergas z University of South Florida, Tampa, US.
Profesroka Ergas s naším Ústavem dlouhodobě spolupracuje a již několik let přednáší v rámci programu IMETE. Letos studentům přednášela jeden ze svých výzkumných směrů: Landfill leachate treatment using constructed wetlands.
Na programu měla i návštěvu laboratoří, diskuzi s doktorandy nad jejich tématy či potenciální budoucí spolupráci.

Na konferenci Odpadové vody 2022 konané každé dva roky na Slovensku na Štrbském plese se letos dva členové našeho ústavu umístili na prvních místech.
Ing. Vojtěch Kouba, Ph.D. se v sekci nejlepší prezentace umístil se svoji prací "Účinné odstranění širokého spektra mikropolutantů a genů antibiotické rezistence z ultrafiltrovaného odtoku z ČOV." na prvním místě.
Ing. Adéle Puškáčová se umístila taktéž na prvním místě, a to v sekci nejlepší poster. Vyhrála s prací "Vliv zavlažování recyklovanou odpadní vodou na aktivitu půdních bakterií".
Oběma moc gratulujeme!!

Na 3. ročníku konference Mladá voda břehy mele, která se konala ve dnech 6.–7. září 2022 na půdě Fakulty chemické VÚT Brno, se dva naši studenti umístili na 1. a 2. místě v sekci nejlepší poster.
Na prvním místě se umístila Ing. Adéla Puškáčová s posterem "NANOFILTRACE PRO DOČIŠTĚNÍ ODTOKU
Z MĚSTSKÉ ČOV ZA ÚČELEM JEHO RECYKLACE".
Na druhém místě pak Bc. Ondřej Veselý.
Gratulujeme!!