zkrácený rozbor pitné či bazénové vody, kovy, TOC, BOC, BDOC, sorpční či výluhové testy, .. více info
V pondělí 18. listopadu naše škola přivítala studenty týdenního intenzivního kurzu moderních technologií mezinárodního studijního programu ATHENS. Na Fakultě technologie ochrany prostředí a Fakultě chemicko-inženýrské se mohou věnovat tématu Environmental Technology (FTOP) či Digital Signal and Image Processing with Applications (FCHI). Tento program nabízí studium na čtrnácti významných technických evropských univerzitách též našim studentům.
Bližší info na stránkách školy.
S hlubokým zármutkem si připomínáme naši milou kolegyni Lubicu Kollerovou, která nás minulý týden navždy opustila. Byla to výjimečná osobnost, která dokázala kolem sebe šířit radost a pozitivní energii. Její pracovitost a vstřícnost byly inspirací pro nás všechny.
Upřímnou soustrast rodině i přátelům.
Asociácie čistiarenských expertov Slovenskej republiky (AČE SR) byla založena na ustavující valné hromadě v květnu 1999. V letošním roce oslavila tedy tato partnerská organizace české CzWA své stříbrné jubileum – 25 let činnosti. AČE SR oslavila své jubileum slavnostní plavbou lodí po Dunaji v Bratislavě. Podrobnější text o průběhu akce zpracoval předseda výboru AČE SR prof. Ing. Igor Bodík, PhD. Součástí oslav při této plavbě bylo udělení symbolických 25 pamětních medailí lidem, kteří se zasloužili o vznik a rozvoj slovenské asociace. Protože AČE SR založili tehdy slovenští členové Asociace čistírenských expertů České republiky (AČE ČR) a v počátcích AČE ČR pomáhala slovenské asociaci při řešení organizačních otázek i náplně a zaměření činnosti, byli mezi oceněnými i tehdejší předseda výboru AČE ČR prof. Wanner z našeho ústavu a tajemník AČE ČR Ing. Oldřich Šamal z Brna).
Prof. Wanner se nemohl slavnostní plavby na Dunaji zúčastnit, a proto převzal pamětní medaili v rámci letošního ročníku bienální konference AČE SR „Odpadové vody“ na Štrbském plese dne 17. 10. 2024. Medaili Ing: Šamalovi předal zástupce AČE SR prof. Drtil spolu s prof. Wannerem v jeho domě v Kyjově ještě v pátek 18. 10. 2024.
Slovenské asociaci přejeme mnoho dalších úspěšných let v její záslužné činnosti, zejména při organizování konferencí Odpadové vody, které jsou vždy hojně navštěvovány i členy našeho ústavu.
Citace z textu prof. Bodíka:
"Na každej poriadnej oslave sa patrí pamätať aj na nejaké darčeky, tak sme rozdali 25 pamätných medailí ľuďom, ktorí sa zaslúžili o rozbeh, rozvoj a propagáciu našej asociácie. Ako býva zvykom na takých oslavách, prišla aj rodina z Čiech - o päť rokov staršia sestra, ktorá si po sobáši zmenila meno na Asociace pro vodu České republiky (CzWA). Bola našim vzorom a pomáhala nám pri prvých krokoch, za čo vďačíme najmä jej krstným otcom, prof. Jiřímu Wannerovi a Ing. Oldřichovi Šamalovi."
Profesoru Wannerovi blahopřejeme!
Dnes, 3.10.2024 proběhla v knihovně ústavu Technologie vody a prostředí další úspěšná obhajoba. Dr. Solomon Ofori obhájil svoji dizertační práci "Treated Wastewater Reuse in Agricultural Irrigation and its Associated Impacts" pod vedením profesora Wannera a doktorky Růžičkové.
Gratulujeme!!
Začátkem srpna se na VŠCHT obrátili studenti a členové Asociace vodních technologií Univerzity v Oulu s žádostí o pomoc při organizovat zahraniční exkurze do Prahy v České republice a rádi bychom. Studenti, kteří pocházejí z různých oborů university, zejména ze stavebního a environmentálního inženýrství, IT, aj. kontaktovali i ČVUT Praha. Zároveň projevili zájem o návštěvu nějakých vybraných vodohospodářských provozů.
Na základě žádosti prof. Bartáčka se ujal organizace akce prof. Wanner. Postupně na základě vzájemné korespondence připravil pro skupinu 26 studentů následující dvoudenní program:
26. 9. 2024: dopoledne návštěva Katedra zdravotního a ekologického inženýrství; odpoledne prohlídka Úpravny vody Podolí, průvodce Ing. Robert Kvaček (doktorand Ústavu)
27. 9. 2024:
- 9:00 prohlídka Staré čistírny odpadních vod v Bubenči
- 10:30 exkurze do Nové vodní linky ÚČOV Praha; průvodkyně Ing. Nikola Salová (absolventka FTOP VŠCHT)
- 14:00 workshop v knihovně Ústavu technologie vody a prostředí
Skupinu finských studentů doprovázel v pátek doktorand Ústavu Ing. David Janák, takže se podařilo dodržet poměrně napjatý časový harmonogram.
Workshop zahájil vedoucí Ústavu prof. Bartáček prezentací základních směrů výuky a výzkumu na pracovišti, jejich vzájemným a dynamickým propojením a vývojem. Zároveň prezentoval nejdůležitější projekty své skupiny na Ústavu. Dále byli studenti seznámeni s náplní činnosti a hlavními výzkumnými projekty skupin Hydrochemie a vodárenství (prof. Janda), Čištěni a recyklace městských odpadních vod (prof. Wanner) a Mikrobiologie (Marco Lopez). Následovala velmi živá diskuze, kdy se studenti z Finska zajímali nejen o další informace o Ústavu, ale i o stavu vodního sektoru v ČR, jeho financování a ekonomiku oboru, nástup digitalizace, řešení problematiky nadměrného výskytu léčiv v odpadních vodách, bezpečnost vodohospodářských systémů, apod.
Asociace vodních technologií Univerzity v Oulu je profesionální předmětový klub pro zájemce o vodní technologie. Účelem VTY je propagace studia technologie vody, udržování kontaktu s firmami v oboru a nabídka volnočasových aktivit studentům. Naší nejviditelnější činností je pořádání exkurzí doma i v zahraničí. Tradičně se každý druhý rok uskutečňuje větší zahraniční cesta a ročně menší návštěvy firem v blízkém okolí. Asociace vodního inženýrství podporuje kariérní rozvoj studentů vytvářením kontaktů v obchodním světě. Asociace také podporuje rozvoj kariérních plánů studentů zprostředkováním kariérních příběhů odborníků z oboru a vzájemné podpory. Kromě toho VTY nabízí příležitosti k networkingu jak se studentskými kolegy, tak se společnostmi.
V týdnu od 22.7. zdárně proběhl první ročník Letní akademie ÚTVP pro středoškolské studenty, nazvaný „Cesta vody“. Navzdory snahám o propagaci akce na mnoha pražských gymnáziích i středních školách se přihlásilo pouhých šest zájemců, z nichž skutečně nastoupily jen čtyři slečny, ale to nikterak nesnížilo nasazení lektorů ani zážitky účastnic - právě naopak, ty si užívaly individuální přístup a luxus toho, že jsou stále v první řadě a „na tahu“ při všech aktivitách.
Program byl vcelku intenzivní, konal se převážně mimo budovu školy a střídaly se různé druhy činností: terénní výpravy, exkurze, laboratorní cvičení a improvizované přednášky zpravidla venku. Od pondělka do pátku jsme společně zvládli výpravu po studánkách, exkurzi na Podolskou vodárnu, na ÚČOV v Tróji, na Starou čistírnu v Bubenči a také na Biotop Lhotka. Slečny si vyzkoušely práci v analytické a v mikrobiologické laboratoři, jakož i analýzy přímo v terénu, pozorovaly život ve vodě pod mikroskopem a dozvěděly se o vodě, jejím původu i osudu, znečišťování i čištění, využívání a recyklaci, chemickém složení i mikrobiálním osídlení tolik poznatků, co se jen za týden dalo vstřebat. Statečně se vypořádaly s horkým letním počasím, s pražskou MHD a orientací po městě, ačkoliv žádná z nich z Prahy není, a kurz ukončily poněkud unavené, ale velmi spokojené.
Doufejme, že v příštích letech se podaří Letní školu opět uskutečnit, a to v hojnějším počtu, ale se stejnou chutí a radostí z příjemně i užitečně stráveného času se studenty na místech, která milujeme – vodní zdroje, toky a nádrže, čistírny, vodárny, laboratoře.
Tým Letní akademie ÚTVP
(Hanka Kujalová, Jana Říhová Ambrožová, Pavla Šmejkalová, Jana Bartáčková, Martin Pečenka, Lucie Pokorná)
Olga Sládková a Klára Novotná, dvě studentky Gymnázia Pardubice, se se svojí prací „Monitoring vybraných genů antimikrobiální rezistence ze vzorků městské čistírny odpadních vod a nemocnice“ dostaly až do celostátního kola! Svoji práci měřily na našem ústavu pod vedením Dr. Jan Bartáčkové.
Podařilo se jim zvítězit v okresním kole a v kole krajském získaly velmi těsně druhé místo. Aktuálně budou svoji práci prezentovat na celostátní úrovni. Dostali se tak mezi 16 nejlepších prací v ČR.
Oběma studentkám moc gratulujeme a přejeme hodně štěstí v posledním kole.
Od čtvrtka do soboty 30.5-1.6. se v pražských Letňanech konal Veletrh vědy. Akci pořádala Akademie věd jako největší svého druhu.
"Z vlastní zkušenosti, musím uznat, že od pravěkého člověka až po výzkum vesmíru si mohl člověk osahat, vyzkoušet nebo jen poslouchat a pozorovat všechno možné (i nemožné)." (Jana Bartáčková)
Naše škola reprezentovala stánkem na téma antibiotické resistence v prostředí, a to zejména vodném. Krom shlédnutí vodního světa pod mikroskopem si každý mohl na magnetické tabuli sestavit čistírnu nebo úpravnu tak jak má správně fungovat a pokud se mu udělalo smutno mohl se při tom pomazlit s plyšákem Rota virovým nebo aspoň Salmonelovým. Na kultivačních miskách byl ke shlédnutí Flemingův pokus a ukázka jak fungují nebo naopak nefungují antibiotika. To, že geny resistence se k nám nejvíce dostanou v nemocničním prostředí špatnou hygienou, si mohl každý vyzkoušet sám na sobě při kontrole správného použití dezinfekce.
To, že na naší Univerzitě jde především o chemii, dokazovaly barevné a neustále kouřící odměrné válce, ve kterých voda měnila barvu. Zkapalněný dusík zavřený v tubě na šumivé tablety celou expozici jen obohatil. Nadšenci si mohli opéct "maršmelouny" na nezávadném gelu.
Nutno dodat, že díky takovým atrakcím byl náš stánek neustále obsazen všemi věkovými kategoriemi.